2
Wybór lokalizacji działki
Bardzo ważne w budowie domu jest jego usytuowanie. Działka położona w przyjaznej okolicy z dogodną lokalizacją poprawi komfort mieszkania. Kluczową rolę pełni otoczenie architektoniczne..
czytaj dalej
4
Badanie gruntu
Znajomość gruntu jest niezwykle istotna przy projektowaniu fundamentów. Jeśli nie mamy pewności, co do uwarunkowań terenu, można przeprowadzić badanie gruntu. Nie jest to obowiązkowe,..
czytaj dalej
5
Projekt - indywidualny czy gotowy?
Dobry projekt budowlany to kluczowy element całej inwestycji. To właśnie od projektu zależeć będzie komfort mieszkania, przyszłe koszty utrzymania czy rozbudowy. Ponadto, bez projektu nie..
czytaj dalej
7
Uzyskanie pozwolenia na budowę
Pozwolenie na budowę jest wydawane przez starostę w formie decyzji administracyjnej. Aby otrzymać taką decyzję, należy złożyć wniosek, opatrzony określonymi w ustawie załącznikami...
czytaj dalej
9
Zgłoszenie i rozpoczęcie budowy
Rozpoczęcie budowy jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Decyzja zyskuje moc prawną po 14 dniach od jej otrzymania, o ile żadna ze stron nie wniosła odwołania. Jest ważna..
czytaj dalej
10
Zabezpieczenie terenu budowy
Zabezpieczenie terenu budowy jest bardzo ważną częścią inwestycji. Inwestor musi zapewnić warunki, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i osobom postronnym...
czytaj dalej
11
Wytyczenie geodezyjne budynku
Wszelkie obiekty budowlane, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, są objęte obowiązkiem wytyczenia geodezyjnego. Jest to również pierwsza z prac przygotowawczych na..
czytaj dalej
12
Wykop pod ławy fundamentowe
Przed rozpoczęciem wykopów, należy usunąć górną warstwę ziemi (humus) na głębokość ok. 15-30cm. Można to zrobić przy pomocy łopaty lub koparko-spycharki. Usuniętą..
czytaj dalej
13
Wykopy pod studnię i szambo
Studnia, szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków, to alternatywne rozwiązania dla działek, które nie posiadają dostępu do miejskiej sieci. W przypadku kanalizacji, wybudowanie..
czytaj dalej
15
Wylanie fundamentów i piwnicy
Najpopularniejszymi metodami fundamentowania domów jednorodzinnych są ławy betonowe lub żelbetonowe. Na tego typu ławach, można osadzić zarówno domy podpiwniczone, jak i te bez..
czytaj dalej
16
Wykonanie drenażu budynku
Podziemna część budynku jest zagrożona przez wody gruntowe i zaskórne, pochodzące z opadów atmosferycznych, które przesączają się przez grunt i zatrzymują na słabo..
czytaj dalej